Dünya

Mali’de Wagner unsurları ilk kez görüntülendi

Mali’de 2021’den bu yana sahada olduğu belirtilen Rus paralı savaşçı grubu Wagner unsurları ilk kez görüntülendi.

X’ten yapılan paylaşımlarda, Wagner askerleri, Kidal şehrinin kontrolünü alan Mali ordusu unsurlarıyla yan yana görüntü verdi.

Bölge halkı tarafından çekilen video ve fotoğraflarda, yüzü maskeli kamuflaj giymiş Wagner askerleri, Mali ordusuna ait askeri araçların etrafında görülüyor.

Yaklaşık 2 yıldır Mali ordusuyla sahada görev yaptığına inanılan Wagner’in varlığı Mali hükumeti tarafından reddediliyordu.

Mali ordusunun en son yaklaşık 10 yıl önce ayak bastığı kuzeydeki Kidal kenti, Tuareg isyancılarının kalesi olarak değerlendiriliyordu.

Mali’de 2013’ten bu yana konuşlu Birleşmiş Milletler Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonunun (MINUSMA), Kidal’daki kampı boşaltması sonrası Mali ordusu ile Tuareg isyancıları arasında çatışmalar yaşanmıştı.

Ordu, dün yaptığı açıklamada, Kidal’ın kontrolünü resmen ele geçirdiğini duyurmuştu.

Uluslararası İlişkiler Politika Dünya Haberler

Haber Kaynağı

Daha Fazla Göster

golignews.com.tr

Golignews, geniş bir haber yelpazesini kapsayan, güvenilir ve etkili bir haber kaynağı olarak öne çıkan bir platformdur. Dünya genelindeki önemli olaylar, teknoloji gelişmeleri, ekonomi haberleri ve daha birçok konuda geniş bir içeriği kullanıcılarına sunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu