Foto Galeri

İsrail’den Gazze’ye yakıt izni: İlk kamyonlar geçti

İsrail'den Gazze'ye yakıt izni: İlk kamyonlar geçti

İsrail Gazze’yi 40 gündür bombalıyor. Saldırıların 40’ıncü gününde Şifa hastanesine baskın yaparken; Kudüs hastanesiyse boşaltıldı. İsrail savaş başladığından bu yana ilk kez yakıta da izin verdi. Ancak yakıt sadece BM’nin insani operasyonları için kullanılacak.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sonucu kuzeydeki hastanelerin çoğu hizmet dışı kaldı.
Bölge için kritik bir başka ihtiyaç yakıt.İsrail, saldırılarına başladığından bu yana Gazze’ye yakıt tedariğine izin vermiyordu.
ŞİFA HASTANESİNE BASKIN
Savaşın 40. gününde Birleşmiş Milletler’in insani operasyonlarında kullanılması için Gazze Şeridi’ne 24 bin litre yakıtın girmesine onay verdi. Buna göre İsrail’in onay verdiği yakıt, Birleşmiş Milletler’e ait TIR’larda kullanılacak. Günlerdir yakıt sıkıntısı çeken hastanelerse bundan mahrum kalacak.
Gazze’nin kuzeyindeki Kudüs hastanesi boşaltıldı.Filistin Kızılayı, hastaneden hastalar ve sağlık ekiplerinin zorunlu olarak çıkarıldığını duyurdu. Tahliye işlemi hastaneyi 10 gündür kuşatma altında tutan İsrail kuvvetleri tarafından yapıldı.
Askerlerin hastaneye tıbbi malzeme ve insani yardım desteklerinin ulaşmasını engellediği belirtildi.Hastane için”Tıbbi bakım ve hizmetin sürmesi imkansızdı.” açıklaması yapıldı. Kudüs hastanesi, geçen cuma yakıtın bitmesi nedeniyle hizmet dışı kalmıştı. Hastaların Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’ta bulunan tıbbi merkeze sevk edildikleri belirtiliyor.
İsrail ordusunun boşaltılmasını istediği ve abluka altındaki Gazze Şeridi’nin kuzeyinde bulunan Cibaliye Mülteci Kampı’na yönelik saldırıları devam ediyor. İsrail’in kampta bulunan bir yerleşim yerine düzenlediği saldırıda, binalar hasar görürken ölü ve yaralıların olduğu aktarıldı. Enkaz altında kalanlar için sivil savunma ekipleri ve Filistinliler tarafından arama kurtarma çalışmaları yürütüldü.

Haber Kaynağı

Daha Fazla Göster

golignews.com.tr

Golignews, geniş bir haber yelpazesini kapsayan, güvenilir ve etkili bir haber kaynağı olarak öne çıkan bir platformdur. Dünya genelindeki önemli olaylar, teknoloji gelişmeleri, ekonomi haberleri ve daha birçok konuda geniş bir içeriği kullanıcılarına sunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu